Elektrownie wiatrowe pionowe (Vertical Axis Wind Turbine)

W przeciwieństwie do klasycznych, pionowe turbiny wiatrowe posiadają oś wirnika umieszczoną w płaszczyźnie pionowej. Są one bardzo proste w budowie, dzięki czemu także niezawodne. Najistotniejszą cechą większości turbin pionowych jest wolnobieżność. Wiatraki o pionowej konstrukcji wirnika są bardzo ciche, niemal bezgłośne. Zarówno małe turbiny wiatrowe, jak i duże wiatraki przydomowe są bezpieczne dla ptaków. Pracują przy stosunkowo niewielkich obrotach, dlatego częstość zabiegów serwisowych jest ograniczona. Turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu mogą być montowane niemal w każdym miejscu, niezależnie od warunków środowiskowych. Wiatraki pionowe nie wymagają stosowania wysokich masztów i można je montować nawet bezpośrednio na budynkach. Najczęściej można spotkać przydomowe turbiny wiatrowe zainstalowane na dedykowanych masztach linkowych lub konstrukcjach wolnostojących. W przypadku instalacji służących do zasilania odbiorników domowych, zalecamy aby turbiny wiatrowe były łączone z fotoogniwami.

Ze względu na budowę pionowe elektrownie wiatrowe występują w następujących rodzajach: Darrieusa, typu H, Savoniusa, świderkowe, bębnowe, tornado i wiele innych mieszanych odmian. Nasze pionowe turbiny wiatrowe należą do grupy bębnowych.

W bieżącej ofercie posiadamy:

Małe turbiny wiatrowe - o średnicy wirnika do 3m i mocy do 2000W, waga do 200kg.

 • +Małe turbiny
 • Duże turbiny wiatrowe - moc od 5kW i ponad 200kg wagi.

 • +Duże turbiny
 • W skład podstawowego zestawu pionowej elektrowni wiatrowej wchodzi wolnoobrotowy trójfazowy generator elektryczny z magnesami neodymowymi, wirnik z łopatkami, zaawansowany kontroler cyfrowy z funkcją podbijania napięcia ładowania przy słabym wietrze.

  Opcjonalnie małe elektrownie wiatrowe można uzupełnić o:

  1. Akumulatory z jednofazową lub trójfazową przetwornicą DC/AC.

  2. Sterownik grzałek wraz z grzałkami do wody bieżącej lub c.o.

  3. Przetwornicę on-grid umożliwiającą sprzedaż prądu do sieci energetycznej.

  4. Łącze do komputera PC umożliwiające analizę ilości wytworzonej energii i innych parametrów.

  Przydomowe elektrownie wiatrowe zasilają wybrane odbiorniki lub służą do podgrzewania wody. Wiatraki przydomowe nie podlegają zgłoszeniu budowlanemu jeżeli wirnik turbiny mieści się w obszarze 3m od obrysu budynku. .

  Inwestując w odnawialne źródła energii - wiatraki, fotoogniwa lub kolektory słoneczne, tak naprawdę inwestujemy w przyszłość następnych pokoleń. .