Maszty wolnostojące.

Maszty wolnostojące to konstrukcje na stałe zamocowane w gruncie. Wymagają solidnych fundamentów a sama konstrukcja musi być wielokrotnie mocniejsza od np. masztów z linami odciągowymi.

Jako maszty wolnostojące występują słupy stalowe lub żerdzie strunobetonowe. Konstrukcją wolno stojącą może też być wieża kratownicowa.

Instalacja słupa wolno stojącego wymaga posiadania pozwolenia na budowę. Dopuszczalną wysokość określają lokalne warunki zabudowy lub jeżeli ich brak, granicą jest 30m. Powyżej tego trzeba posiadać zgodę lotnictwa i ochrony środowiska. Każda instalacja wymaga wykonania indywidualnej dokumentacji konstrukcyjnej i czasem geodezyjnej. Wraz z masztem przekazujemy dokumenty na temat wymiarów fundamentów oraz informacje przydatne dla konstruktora.

Wieże wolno stojące należą do najtrwalszych konstrukcji. Nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych poza zabezpieczeniem od rdzy. Dostarczane przez nas maszty są ocynkowane ogniowo. Ich trwałość określono na 25 lat. Nie wyklucza to dłuższej eksploatacji jeżeli dba się o konstrukcję.

Maszty z podnośnikiem hydraulicznym .

Na zdjęciu poniżej widać słup wolno stojący składający się z trzech sekcji. Tutaj dolna sekcja posiada dodatkowy kołnierz ze sworzniem. Dodatkowo widoczny jest też mechanizm siłownika hydraulicznego umożliwiający podniesienie/opuszczenie wieży. Taką wieżę można przechylić i bez pomocy dźwigu dokonać ewentualnej konserwacji lub serwisu urządzenia. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie szczególnie jeżeli na miejsce nie może wjechać ciężki sprzęt (dźwig).

Standardowa wysokość masztu z podnośnikiem hydraulicznym dla elektrowni 1-3kW to 8m. Dla elektroni 5-10kW 12m a dla elektrowni wiatrowej 20kW i większych to 18m. Do elektroni 50kW maszt 24m występuje tylko w wersji bez podnośnika hydraulicznego

Inwestując w odnawialne źródła energii - wiatraki, fotoogniwa lub kolektory słoneczne, tak naprawdę inwestujemy w przyszłość następnych pokoleń. .